PARTNEŘI:

Jak vybrat matraci?

Důležitými kritérii při výběru matrace by měla být především tato:

Rozměry matrace

Co se týká rozměrů matrací, tak by neměl být problém sehnat matraci do všech standardně prodávaných rámů. Jinak dnes samozřejmě není problém, vyrobit matraci atypickou, přímo podle přání zákazníka.

S rozměry souvisí i řešení matrace pro dvoulůžko, tedy manželskou postel. Varianta „sólo“ matrace pro každého z páru, je rozhodně lepší než jedna matrace společná. A to kvůli rozdílné stavbě těla muže a ženy a jejich odlišným hmotnostem. Výrobci už dnes běžně nabízejí u matrací soft lehací plochu pro ženy s nosností do 75 kilogramů a hard provedení pro muže s nosností od 75 do 130 kilogramů.

Kombinace matrace s postelovým roštem

Pro správnou kombinaci roštů a matrací je nutné respektovat jejich vzájemné vlastnosti. Nedodržením vzájemné kompatibility může dojít k rychlému znehodnocení materiálu a zbytečné eliminaci některých jeho vlastností. Kvůli nim jsme se možná pro danou matraci či rošt rozhodli, a proto by byla škoda nevyužít je.

Pokud postel obsahuje pevnou desku nebo jen základní typ roštu, je vhodné použít matraci pružinovou, případně taštičkovou. Tyto matrace jsou totiž v průměru 16 až 21 centimetrů vysoké a málo ohebné. V případě použití těchto matrací na lamelový rošt by tak došlo ke zbytečnému snížení efektu flexibilních lamel.

Na lamelové rošty jsou naopak vhodné matrace z kombinace různých polyuretanových pěn nebo z latexu s optimální výškou v rozsahu 12 až 16 centimetrů. Pokud máme nainstalovaný polohovací lamelový rošt, musí být matrace schopná reagovat na změny v postavení lamel. To nám tyto materiály v kombinaci s menší tloušťkou zajistí.

Měkká nebo tvrdá matrace?

Ani měkká, ani tvrdá matrace není jednoznačně správně. Dobře zajisté nejsou žádné extrémy. Jinak záleží na tom, jak to vyhovuje danému jednotlivci. Obecně platí, že když je matrace příliš měkká, páteř se nepřirozeně prohíbá a svaly se pak zbytečně napínají. Na takové matraci se probouzíme rozbolavělí.

Tvrdou matrací je zase naše tělo podepřeno jen na několika místech a doochází pak ke zhrošenému krevnímu oběhu. Špatná cirkulace krve se může projevit proleženinami, zvláště pokud jsme dlouhodobě upoutáni na lůžko.

Pro zdravé ležení hraje roli ještě eleasticita matrace. Ta by měla být pokud možno bodová – matrace by se neměla prohýbat jako celek, ale jen v místě, kde je na ni působeno silou.

Hygiena a matrace

Každý z nás za noc vypotí kolem půl litru tekutin, matrace by tedy měla být dostatečně prodyšná, aby se v ní pot nezadržoval. Z tohoto důvodu je třeba nevhodným materiálem molitan. Matrace funguje i jako tepelný izolátor.

Z hygienických důvodů je žádoucí snímatelný a pratelný potah matrace. Moderní matrace navíc umožňují snímání potahu zvlášť z každé strany. Výrobci vycházejí vstříc i alergikům, sehnat potah z materiálu působícím proti roztočům již není problém. Alternativou u matrací s nesnímatelným potahem může být speciální podložka pod prostěradlem – tzv. chránič matrace, zvláště pokud se více potíme. Jako materiál je vhodná ovčí vlna, jejíž vlákna mají samočistící schopnost. Často se matracový chránič vyrábí z dutého vlákna. Bavlna je sice příjemná, lépe se v ní ale daří bakteriím a je proto třeba ji častěji prát.

Nebojte se vyzkoušet kvalitu matrace přímo v obchodě

Pojďme shrnout již získané poznatky a přenést je do vyzkoušení matrace v obchodě. Jak již víme, tak rozhodně není pravda, že čím je matrace tvrdší, tím se nám na ní bude lépe a zdravěji spát. Hraje zde roli hmotnost. Čím vyšší je naše váha, tím by měla být matrace tvrdší. Pro každého je ale představa o příjemném poležení jiná. Nestyďme se tedy a zkoušejme. Kontrola kvality by pak měla vypadat následovně:

Matrace není nesmrtelná

V obchodech se můžeme setkat s nabídkou prodloužené záruky na matrace. Ta většinou svědčí o kvalitě výrobku. Jisté je, že životnost matrace velmi ovlivňuje způsob užívání. Měli bychom však mít na paměti, že po zhruba sedmi letech je dobré vyměnit každou matraci, a to hlavně z hygienických důvodů. Pokud matraci pravidelně otáčíme a čistíme, může se doba používání protáhnout i na deset let a více.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!