PARTNEŘI:

Manželské postele

Ačkoliv se poslední dobou čím dál více rozmáhá trend oddělených ložnic, pro většinu párů je stále nemyslitelné nemít společnou ložnici s manželskou postelí. Usínat vedle partnera je především pro ženy jedna z nejdůležitějších činností v partnerském i manželském životě, jak uvádějí četné výzkumy. Podle psychologů posiluje spaní na jedné posteli mezi partnery intimitu. Na druhé straně může snižovat kvalitu spánku – chrápání, mluvení ze spaní nebo kopání narušuje spánek druhého.

Rozměry postele

Pokud se tedy rozhodneme pro společnou ložnici, je manželská postel tím nejdůležitějším nábytkem. Základní otázku, kterou je nutné při koupi rámu nové postele vyřešit, je, jak má být postel dlouhá a široká. Nejčastější šířka manželské postele bývá 160 nebo 180 cm a délka 200 cm. Obecně ale platí, že délka postele by měla být o 25 cm delší, než je výška uživatele. Samozřejmě je nutné brát ohled i na rozměry a velikost pokoje.

Rošt

Konstrukce postele by měla být především pevná, některé postele dokonce umožňují výškové nastavení roštu a matrace. Rošt může být dřevěný, nejčastěji se jedná o borovicový, smrkový nebo bukový masiv. Velmi dobrou variací klasického dřevěného roštu může být také lamelový rošt.

Matrace

Nedílnou součást postele tvoří matrace. Na ní je přímo závislá kvalita našeho spánku. Při špatné volbě matrace může docházek k bolesti zad, hlavy a dalším zdravotním problémům. Rám postele zase zajišťuje dostatečné větrání, aby se v matraci neusazovaly plísně, bakterie a roztoči. Současné nabídka matrací je velmi široká. Zákazník si může vybrat z různých materiálů, různou tvrdost i například zdravotnickou matraci. Obecně ale platí, že pro kvalitní spánek by neměla být matrace ani příliš měkká, ani příliš tvrdá.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!