PARTNEŘI:

Matrace do postele

Matrace jsou na celé posteli asi vůbec to nejdůležitější a z bolesti zad nejčastěji viníme právě je. Proto je dobré si výběr dobře promyslet. Můžeme zakoupit matraci levnou nebo třeba téměř dokonalou zdravotní matraci. Na trhu najdeme bezpočet typů matrací, avšak nejběžnějšími jsou:

Molitanové matrace

Molitan je vyráběn hlavně synteticky – jedná se o polyuretan. Odvětrávání bývá řešeno vnitřními odvodnými kanálky, případně pomocí speciálních bavlněných vložek. Nebývá však dostatečné. Molitany jsou populární snad jen díky ceně, která je oproti ostatním typům matrací výrazně nižší. Molitanové matrace lze sehnat již v rozpětí od 2 do 4 tisíc korun.

Latexové matrace

Latex je sice pěna vyráběná z přírodního materiálu (kaučuk), ve většině latexových matrací ho ale spíš najdeme v kombinaci se synteticky vyrobeným. Jejich vzájemný podíl pak udává kvalitu a pochopitelně cenu. Latexové matrace jsou optimálně měkké, tvarově stálé a dobře elastické. V latexových matracích se dobře uplatňují tzv. zóny tvrdosti. Ty vytvářejí po celé matraci zpevnění přesně podle anatomické potřeby našeho těla. Tvrdší zóny podepírají tělo a měkčí zóny se velmi dobře vytvarují podle křivek těla. Specifikou latexových matrací je tzv. bodová elasticita – k deformaci lůžka dochází pouze v místech, na které je vyvíjen tlak, okolní prostor se neprohýbá.

V latexových i polyuretanových matracích bývají různě složité perforace či zářezy, které zvyšují komfort spaní. Platí, že čím propracovanější – tím pohodlnější.

Zvláštní skupinou jsou tzv. kokosovo-latexové matrace. Vnitřní výplň tvoří asi dvoucentimetrová vrstva kokosového vlákna, která je sendvičově vrstvena v kombinaci s latexovou hmotou. Dosahuje se tím lepší cirkulace vzduchu a celkového ztvrzení matrace.

Cenové rozpětí latexových matrací se pohybuje mezi čtyřmi až dvanácti tisíci korunami.

Pružinové a tašičkové matrace

Vnitřní kostru u obou těchto typů matrace tvoří pružiny. U taštičkových matrací jsou pružiny navíc zašity do textilních sáčků, které umožňují lépe reagovat na tlak těla a napomáhají k lepšímu rozložení hmotnosti. Kvalitnější z nich jsou zónované – v jednotlivých částech matrace jsou vloženy taštičky s odlišným průměrem a tuhostí pružin. Výška pružinových matrací je i víc jak 20 cm.

Kvalita pružinových matrací je dána jejich vnitřím výpletem – jeho tvarováním, sílou, materiálem a způsobem uchycení. Výplň těchto matrací často tvoří drahé materiály jako bavlna, vlna, koňské žíně apod. Pružiny v matracích mohou být obaleny ovčí vlnou, kokosovým vláknem, latexempolyuretanem, mohou být také spojeny ocelovou spirálou. Neméně důležitá je svrchní vrstva matrace, respektive její výška. To abychom neleželi přímo „na pérech“.

Doporučená nosnost pružinových matrací je do 110 kg. Mohou mít ovšem přidanou kokosovolatexovou vrstvu, která zvyšuje jejich nosnost až na 130 kg. Čím více pružin se v matraci nachází, tím lépe se přenáší a rozděluje váha uživatele a komfort spánku je tak úměrně vyšší.

Nevýhodou je, že pružinové matrace jsou pro svou výšku špatně polohovatelné a jejich potah je většinou nesnímatelný. Velmi dobrá je ovšem cirkulace vzduchu uvnitř lůžka. Postupná únava materiálu se může projevit v jeho proležení. Průměrná cena se pohybuje kolem čtyř až deseti tisíc korun.

Lamelové matrace

Vnitřní uspořádání tohoto lamelové matrace představuje systém lamel na pružném jádře. Tím může být například latex, speciální nafukovací pouzdro, molitan atd. Lamelové matrace jsou velmi vhodné na pevnou, nepružnou podložku. Ceny se pohybují kolem deseti tisíc korun za kus.

Sendvičové matrace

Jak již název sendvičových matrací napovídá, jedná se o kombinaci více materiálů a jejich vlastností, nebo více vrstev stejného materiálu o různé objemové hmotnosti. Sendvičové matrace jsou tvarově stálé. Zajímavá je i jejich polarita – u určitých typů můžeme střídat měkkou a tvrdou stranu podle momentální nálady.

Právě v sendvičových matracích se uplatňuje stále více různých moderních, především pěnových materiálů. Základním stavebním materiálem je zde polyuretan – PUR. Ze zvláštních materiálů se můžeme setkat s termíny líná a studená pěna. Matrace z líné pěny (lazy foam) jsou zajímavé tím, že se tvarují a optimalizují svoji tuhost podle absorbovaného tepla. Matrace ze studené pěny jsou pak vylepšením běžných PUR matrací. Mají však vyšší prodyšnost, trvanlivost a také zdravotní nezávadnost. Zajímavá může být i biopěna, produkt vyráběný z rostlinných olejů. Popularitu si postupně získávají i součané top materiály TEMPUR a BULTEX.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!