PARTNEŘI:

Patrové postele – palandy

Palandy jsou oblíbeným nábytkem dětí. Kdo je nemá doma, užívá si jich na škole v přírodě nebo táborech. Ačkoliv jsou u dětí velmi žádané, mohou v sobě skrývat také určité nebezpečí, především úrazu. Rozespalému dítěti hrozí sklouznutí nohy po žebříku, děti s živými sny mohou vypadnout z postele i ve spánku. Protože horní patro paland bývá poměrně vysoko, pád může být velmi nebezpečný.

Úspora prostoru Naopak jejich velkou výhodou je úspora prostoru. Ta je nutná hlavně v dětských pokojích, které obývají dvě nebo více dětí. Patrovou postelí se tak ušetří prostor pro další lůžko, který mohou děti využít pro hraní. Palanda se dá využít i tehdy, když jedno dítě dospěje a odejde z domova za studiemi či zaměstnáním. Dolní lůžko se odstraní a pod horní postelí tak vznikne prostor například pro psací stůl.

Ať už kupujeme do dětského pokoje palandy nebo klasické postele, vždy je potřeba mít na paměti, že dětský spánek by měl trvat deset až dvanáct hodin denně. Dítě tráví v posteli až polovinu dne a proto by mělo spát na kvalitní matraci. Špatná či proleželá matrace může mít pro dítě zdravotní následky po celý život.

Výsuvná lůžka Variantou patrových postelí se v poslední době čím dál více stávají výsuvná lůžka. Princip je stejný jako u paland, jde o dvě postele nad sebou. Spodní lůžko je vybaveno kolečky a přes den je zasunuto pod horní postel a proto v dětském pokoji zbývá dostatek místa na hraní. Na noc se spodní lůžko vysune ven. Kolečka jsou opatřeny brzdami, takže se nemůže stát, že by se v noci lůžko samo zasunulo. Výhodou těchto patrových lůžek oproti palandám je především to, že jsou nižší a nehrozí tolik nebezpečí pádu z postele či úrazu.