PARTNEŘI:

Polštáře, přikrývky, povlečení

Přikrývky,pol­štářepovlečení dodávají posteli výraz útulnosti a právě tyto doplňky jsou důvodem, proč nás postel láká k odpočinku.

Přikrývky

Přikrývky se liší typem výplně a materiálem, ze kterého je ušitý povlak. Důležitými faktory, které by nás při výběru měly zajímat, jsou:

Velmi častou náplní je dnes duté vlákno. Hřejivost přikrývky udává tvar, rozložení a množství jednotlivých vláken. Vybrat si můžeme mezi letní a zimní, zesílenou variantou. Velkou výhodou dutého vlákna je jeho snadná údržba, můžeme je bez obav vyprat v pračce a pro alergiky je velmi vhodné. Antialergenní lůžkoviny se dnes staly běžným standardem a jejich pořízení již není nijak zvlášť nákladnou záležitostí.

Stále oblíbené jsou i přikrývky plněné klasickým peřím, nejčastěji husím. Peří je vzdušné, trvanlivé a skvěle hřeje. Pro udržení těchto vlastností je dobré pokrývku nebo polštáře každé ráno dobře protřepat (ne klepat ani vysávat!) a čas od času vyvětrat.

Bezkonkurenčně nejvyšší hřejivost mají přikrývky z ovčí vlny. Vlna se získává ze zkadeřené srsti ovcí, které se stříhají jednou až dvakrát ročně. Lůžkoviny z ovčí vlny mají své specifické vlastnosti – výrobky jsou velmi vzdušné, tepelně rychle přizpůsobivé, pohlcují snadno vodu a vlhkosti se snadno zbavují, dále pak mají samočisticí efekt a nejsou vhodným prostředím pro roztoče.

Přikrývky se vyrábějí ve standardních rozměrech 135×200 cm. Mimo standard mohou být přikrývky dlouhé až 220 cm. U některých modelů výrobci nabízejí variantu na dvoulůžko a to v rozměru okolo 200×240 cm.

Polštáře

Vše, co platí pro přikrývku, platí i pro polštáře. Jejich nabídka je velmi pestrá, k dispozici jsou polštáře různých tvarů, velikostí, s různou náplní. Speciální anatomické zdravotní polštáře jsou tvarované tak, aby držely krční obratle v přirozené poloze. Pomůckou pro správné držení hlavy může být také pěnový límec. Praktická je rovněž varianta polštáře se zipem, který umožňuje regulovat množství náplně přesně podle našich potřeb. Velmi častou chybou je pořizování zbytečně velkého polštáře (70×90cm). Ze zdravotního hlediska daleko lépe poslouží polštář malý, například o velikosti 50×60cm, jehož špičky končí hned pod rameny.

Povlečení a prostěradla

Na deku a polštář patří nějaké hezké povlečení. Používá se zejména velmi příjemná bavlna, len nebo hedvábí. Výjimkou nejsou u povlečení do postele ani kombinace s polyesterem či přímo povlaky z polyesterového vlákna.

Vše je doplněno prostěradlem. V dnešní době jsou nejpopulárnější napínací prostěradla. Co se týče materiálů, tak to jsou určitě prostěradla bavlněná a froté prostěradla. Dříve užívaná plátěná prostěradla zaznamenávají mírný ústup ze své slávy.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!