PARTNEŘI:

Postel nebo rám?

Když říkáme, že jdeme kupovat postel, většinou tím dnes myslíme pouze rám postele. Není to z naší strany nějaký závažný omyl, neboť rám má skutečně největší vliv na konečnou podobu postele. Při výběru rámu záleží především na našem vkusu a dispozicích bytu. Dobré je si také předem změřit přístupovou cestu, aby instalace nové postele neskončila už na chodbě.

Rozměry postele

Ohledně rozměrů postelí platí několik praktických doporučení. Optimální šířkajednolůžka je 90 cm, délka by měla být o 20 až 30 cm více než kolik je výška uživatele. Pro manželskou postel (dvoulůžko) je pak optimum 180 až 220 cm na šířku. K délce se pak u manželských postelí přistupuje stejně jako u jednolůžka. Milovníky prostoru jistě potěší možnost jeden a půl lůžka s šířkou od 120 do 140 cm. Klasické dvoulůžko je však samozřejmě pohodlnější.

Rozměry matrací jsou dnes již standardizované, navíc není problém cokoli vyrobit „na míru“, proto si můžeme výběr rámu bez obav užít.

Optimální výška lehací plochy by měla být 45 až 55 cm nad zemí, měřeno bez matrace. Pro starší osoby či lidi se zdravotními problémy je lepší zvolit výšku individuálně tak, aby se jim dobře lehalo a vstávalo.

Opticky mohou postel zmohutňovat čela. Čela u postele být mohou i nemusí. Hlavové ocení zejména čtenáři, neboť může sloužit jako opěrka pro polštář a záda při sezení. Obě čela také mohou minimalizovat průvan a zabránit tak nachlazení. V malých místnostech pak budou spíše překážet.

Dětské postele

Trochu specifické co se týče rozměrů jsou dětské postele. Existují i speciální prodloužitelné dětské postele. Lůžko se u nich dá zvětšit sklopením jednoho nebo obou čel s matrací, délka se také může nastavovat libovolně podle výšky dítěte. Šířka dětské postele by měla být alespoň 80 centimetrů. Délka může být velmi různá.

Postele s úložným prostorem

Pokud si pořizujeme postel s úložným prostorem, měli bychom vědět, že oproti klasické posteli „na nožičkách“ má jednu nespornou nevýhodu – zamezuje dostatečnému odvětrávání a snižuje prodyšnost lůžka. Odvětrávání by mělo fungovat i ze stran, proto nejsou ideální postele s plnými bočnicemi. Pokud však bydlíme v malém prostoru, tak zřejmě nemáme příliš na výběr a postele s úložným prostorem jsou jednou z možností, jak ušetřit místo. Je otázkou, zda se nám nepodaří vymyslet nějaké ještě praktičtější řešení, než je právě postel s úložným prostorem.

Patrové postele a palandy

Pokud jsou naše problémy s místem opravdu vážné a pořízení postele s úložným prostorem by nic neřešilo, tak se nabízejí nejrůznější vychytávky. Jedná se například o patrové postele, palandy, vyklápěcí postele nebo rozkládací postele. Patrové postele jsou poměrně populární a lze říct, že jsou ještě poměrně snesitelným řešením. To samé lze říct i o palandách v dětských pokojích. Palandy mají v českých bytech tradici. Spaní na palandě dokonce možná budě děti bavit. Jiná řešení než patrové postele jsou již na hranici s řešeními nouzovými a komfort při jejich používání není přiliš vysoký.

Materiál a design – čalouněné, kovové a dřevěné postele

Materiál, z něhož je postel vyrobena, je důležitý nejen z estetického hlediska. Především by neměl do okolí uvolňovat nebezpečné látky, třeba z rozpouštědel, kterými je postel namořena. Jeho údržba by také měla být co možná nejjednodušší. Z bezpečnostních důvodů bychom se měli vyvarovat ostrých a vyčnívajících hran, abychom si při vstávání neporanili.

Nejtradičnějším materiálem pro výrobu postelí je dřevo. Doba nic nezměnila, neboť dřevěné postele jsou stále nejpopulárnější. Nejenže dřevěná postel vypadá útulně, dřevo je navíc zdravotně nezávadné. Velice kvalitní jsou dřevěné postele z masivu, např. ze smrku, borovice, buku, břízy či dubu. Výjimkou nejsou ani imitace dřeva, například lamino, či různé kombinace s čalouněním nebo dýhováním. Vzory jsou již na takové úrovni, že takový výrobek od pravé dřevěné postele nerozeznáme.

Co se týká čalouněných a především celočalouněných postelí, tak ty jsou velmi nepraktické z hlediska prodyšnosti. Snadno se na ně také nachytává prach. Pěkný vzhled jim však většinou upřít nelze.

Kovové postele jsou také designově zajímavé. Malý problém může představovat stabilita, vše však pochopitelně záleží na provedení. Atraktivitu kovové posteli bezpečně dodá kovářská práce. Za ručně kovaný rám si ovšem připlatíme. Samozřejmě se prodávají i kovové postele, které se jen tváří jako ruční kovářská práce.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!