PARTNEŘI:

Rošty do postele

Postelový rošt je tím, co v rámu nese matraci. Tím pádem je nepostradatelnou součástí postele. Rošt však matraci nejenom drží, ale také by ji měl dopružovat, vzhledem k tomu, že od ní přebírá zatížení. Pokud jej rovnoměrně rozkládá, tak prodlužuje matraci životnost. Existují tři základní typy roštů do postele – rošty plné, lištové a lamelové. Liší se především pružností. K nim se přidávají některé inovativní technologie a zvláštní kategorii pak tvoří rošty polohovací.

Při výběru roštu bychom se měli řídit následujícími kritérii:

Rošty plné

Jedná se o mělké pevné rošty, celodřevěné nebo s děrováním, s minimální pružností. Plné či děrované desky dnes již nejsou oblíbené, hlavně kvůli jejich neschopnosti dostatečně odvětrávat. Pokud totiž přes rošt nemůže odcházet vlhkost, stává se matrace nad ním ideálním místem pro roztoče a plísně.

Rošty lištové

Základem lištového roštu jsou pevné dřevěné latě, jejichž vzdálenost by neměla přesáhnout šest centimetrů. Při vyšší rozteči by totiž mohlo dojít k deformaci matrace. Je to také druh roštu s malou pružností.

Rošty lamelové

Lamelové rošty jsou pružnější než předchozí dva typy, a proto v kombinaci s dobrou matrací poskytují tělu dokonalou oporu. Lamely mohou být různě široké a v různých vzdálenostech. Počet lamel v roštu se liší – optimálně by jich nemělo být pod 28. Vyšší počet zabraňuje prohýbání matrace a zvyšuje odolnost roštu. Lamely mohou být z jednoho kusu dřeva nebo lepené – ideálně ze šesti až sedmi vrstev (dýhy o tloušťce 0,8 až 1,5 milimetru). Nejčastější materiálem pro lamelové rošty bývá buk či bříza, případně umělý materiál. Vícevrstevné lamely patří hlavně do roštů s šířkou nad 90 centimetrů.

Z cenově dostupných postelových roštů jsou pro zdravý spánek nejvhodnější právě lamelové rošty. Většina těchto roštů je dnes vyráběna s ohledem na komfort zákazníka. Některé z nich, zejména kvalitní ortopedické, jsou vyráběny přesně na míru. Kvalitní lamelové rošty bývají také vybaveny takzvanou ramenní kolébkou – speciálně odpruženými lamelami, jejichž úkolem je udržet páteř ve správné poloze, zejména při spaní na boku. V oblasti hrudníku pak bývá často pět lamel se speciální možností nastavit tuhost pružení podle hmotnosti uživatele.

Nové typy roštů

V poslední době se ješte na trhu objevují nové typy roštů označované jako talířové nebo křidélkové rošty. Jejich výhodou je skutečnost, že mají umožněn průhyb ve všech směrech, a proto se lépe než lamelové rošty tvarově přizpůsobují. Takové rošty mají také stejné pružící vlastnosti jak uprostřed, tak u krajů roštu – to u obyčejných lamelových roštů neplatí. Jejich masovému rozšíření zatím brání vyšší cena.

Polohovací rošty

Možnost nastavit rošt do optimální pozice je bezesporu vítaná vlastnost, a proto mají polohovací rošty svoje místo na trhu. Takový polohovací rošt může umožnit zvednutí nejen hlavy, ale i nohou, obou částí těla, či další variace. Zvednutím lůžka v oblasti nohou kupříkladu napomáháme krevnímu oběhu a ulevujeme kloubům. Mechanicky polohovatelné rošty se pohybují zhruba v rozmezí od tří do deseti tisíc, luxusní elektrické polohovací rošty (motorové rošty) jsou výrazně dražší.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!