PARTNEŘI:

Speciální matrace – zdravotní, futonové, vodní

Zdravotní a ortopedické matrace

Zdravotní matrace jsou velmi odolné a stabilní, ať už jsou technologie jejich výroby a použité materiály jakékoliv. V žádném případě u nich nehrozí nebezpečí proleženin. Nejčastěji jsou do kategorie zdravotních matrací řazeny matrace sendvičové, které užívají moderních pěn. Musí být vyrobené ze zdravotně nezávadných ma­teriálů, což ocení zejména alergici a astmatici.

Životnost zdravotních ortopedických matrací je několikanásobně vyšší než u běžných matrací, jejich výroba podléhá přísné certifikaci a bývají klinicky testovány. Vynikající vlastnosti zdravotních se samozřejmě projeví i na ceně. Pokud chceme tedy do matrace investovat větší prostředky, je právě zdravotní matrace tou nejlepší volbou.

Nenechme se však oklamat. Dejte si pozor na oblíbený a častý trik prodejců matrací, kdy označují jako matrace zdravotní i matrace zcela obyčejné. Požadujme proto ke zdravotní matraci dokumentaci od výrobce, ve které bude zajisté všo o certifikátech a testech napsáno.

Futonová matrace

Původem pocházejí futonové matrace z Japonska, kde mají dlouholetou tradici a stále jsou upřednostňovány i před těmi nejmodernějšími světovými trendy. Futony jsou většinou vyráběny z přírodních vláken (bavlněných, kokosových a různých jejich směsí), která umožňují výborné proudění vzduchu a jsou schopna absorbovat až 45 % vlhkosti. Futonové matrace jsou sice poněkud tvrdé, ovšem perfektně pružné, zejména pokud jsou vyrobeny z kokosových vláken spojených a zpevněných kaučukem. Matrace futon se dodávají spolu se speciálním rámem, díky kterému se postel během chvíli dá přestavět na pohovku.

Vodní matrace

Vodní matrace mají své příznivce i odpůrce, je to především otázka zvyku a aktuálního trendu. Pro někoho platí rčení „spát jako na vodě“ doslovně – voda v matraci může vyvolávat řadu nepříjemných pocitů. Alternativou k vodní matraci je viscoelastická, již zmiňovaná líná pěna. Tato hmota mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě a tlaku těla uživatele. Při kontaktu s tělesným teplem měkne a díky efektu pomalého vracení do původní polohy omezuje protitlak. Svalstvo je tak během spánku naprosto uvolněné, což prospívá hlavně zádům a vůbec celkové relaxaci organismu.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!